Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 18 lis 2017, o 06:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zgranie przedniego napędu
PostNapisane: 14 wrz 2012, o 08:47 

Witam nie wiem czy dobrze trafiłem ale mam takie pytanie.
A mianowicie mam ciągnik Władimirec T-25 i mam w nim ładowacz TUR i brakuje mu przedniego napędu i tutaj moje pytanie Jak zgrać przedni most z tyłem i skąd można by wyprowadzić napęd??
Będę wdzięczny za pomoc ;)

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Zgranie przedniego napędu
PostNapisane: 14 wrz 2012, o 11:09 

We Władku nie ma możliwości wyprowadzenia napędu przydatnego do napędu przodu. Zarówno WOM jak i wyjście do napędu koła pasowego z boku są zależne tylko od obrotów silnika. Teoretycznie możesz to zrobić ale tylko i jedynie zgrywając do jednego konkretnego biegu. T30 miał wyjście pod spodem i przystawkę do napędy przodu. Może wymiana odpowiednich podzespołów by coś dała, ale nie mam wiedzy czy będzie to wszystko pasować. W dodatku koszt pewnie byłby dość duży takiej przeróbki. Nie wiem dlaczego do tura jest Ci niezbędny napęd. Moim zdaniem zainwestuj we wspomaganie jeśli jeszcze nie masz.

PostNapisane: 14 wrz 2012, o 19:32 

A wiec mam wspomaganie ale chodzi o to że jak chce wyjechać np z żwirowni z łychą piachu to już ciężka sprawa chociaż mam balast
myślałem wyprowadzić napęd gdzieś z mechanizmu różnicowego ale sam nie wiem
a T-30 to ma skrzynię biegów od LTZ-a jak się nie mylę.

PostNapisane: 15 wrz 2012, o 22:26 

Dzisiaj obejrzałem sobie dokładniej "ruska" u mojej rodziny. Co do skrzyni biegów to jest z niej jakieś wyjście po prawej stronie ale z tego co się orientuję to w tym ciągniku montowane były różne skrzynie. Nie wiem też co dokładnie kryje się pod plastikową osłoną przy tej konkretnej skrzyni.

Z pomysłów na przedni napęd jaki wpadł mi do głowy wymienić można:

- podpięcie się do którejś zwolnicy (przerobić oś na której montowane jest koło), stąd puścić napęd na przekładnię kątową i dalej na przedni most. W razie uślizgu koła do którego się nie podłączyliśmy można zawsze włączyć blokadę aby nie stracić napędu na przód.

- zastosować silnik hydrauliczny do napędu przedniego mostu, nie wiem tylko czy oryginalna pompa podoła...

- można też zastosować napęd elektryczny, jeśli nie byłby używany stale, a tylko sporadycznie to oryginalna instalacja elektryczna powinna podołać...

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 09:54 

elektryczne - podejrzewam że nawet przewód masowy akumulatora jest za cienki

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 10:31 

Rozwiązanie żeby zastosować silnik hydrauliczny do przedniego napędu może być dobrym rozwiązaniem .Sam może kiedyś zastosuję takie rozwiązanie w samie . Na YOUTUBE widziałem Władki z przednim napędem. http://www.youtube.com/watch?v=vYmT6m7giv0

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 10:53 

marcin_marcin napisał(a):
Co do skrzyni biegów to jest z niej jakieś wyjście po prawej stronie ale z tego co się orientuję to w tym ciągniku montowane były różne skrzynie.

Wyjście o którym piszesz, to wyjście do napędu maszyn stacjonarnych. Po zdjęciu osłony zakłada się przystawkę pasową. Nie nadaje się to do przedniego napędu gdyż są tu obroty zależne tylko od obrotów silnika. Jedyny plus to rewers czyli można zmieniać kierunek obrotów wraz ze zmianą wprzód-wsteczny. Obroty to 1000 przy 1800 obr/min silnika. W nowszych T25 podobno pod dyfrem było wyjście do przystawki do przedniego napędu, tak jak w T30, ale ja się z tym nie spotkałem. Podobno większość części z T25 pasuje do T30, to może możliwe byłoby jakieś "wyrzeźbienie" pod dyfrem i zamontowanie oryginalnej przystawki, ale to tylko moje luźne dywagacje.

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 11:51 

Mariuszczs napisał(a):
elektryczne - podejrzewam że nawet przewód masowy akumulatora jest za cienki

1,5kW powinno dać radę... To mniej więcej takie obciążenie jak wyciągarka w terenówce. Moc w sumie niewielka ale przekazana na przednią oś powinna wyraźnie poprawić zdolności terenowe ciągnika.

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 14:16 

Jeśli przedni napęd miałby działać na zasadzie tylko "pomocnika" np przy wyjeździe ze żwirowni to można skorzystać z bocznego wałka i dograć przełożenia dla jednego konkretnego biegu plus jakiś wyłącznik napędu. Kiedyś widziałem przyczepę na moście Lublina i napęd na nią pobierany z WOM-u. Właściciel twierdził że na dwójce przełożenia się zgadzają (koła w przyczepie 20", nie pamiętam jaki ciągnik) i bardzo często mu się to przydaje. Podłączając z boku można byłoby jeździć do przodu i do tyłu z napędzanym przodem.

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 20:51 

Dzięki za podpowiedzi :P
We Władku jest ten problem że skrzynia jest poprzeczna i nie da się z żadnego koła zębatego wyprowadzić napędu
Jedynie co to drugi wałek ataku i zazębić go z dyfrem,

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]