Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 25 wrz 2017, o 15:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wyposażenie mojego warsztatu czyli czym buduję mojego sama
PostNapisane: 9 paź 2012, o 22:36 

Ale jeżeli chodzi o wytrzymałość spawu to nie ma nawet co porównywać mig-a, do tig-a. Według mnie nie opłacają się takie kombinacje lepiej jak coś robić to raz a dobrze a nie robić jak głupi 10 razy jednej rzeczy. To jest przynajmniej moje zdanie. Ja jak coś potrzebuję zespawać z alu lub duralu to wożę do kolegi na zakład ślusarski i nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby spaw zrobiony tig-iem pęknął.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: 9 paź 2012, o 22:48 

dziadek19 napisał(a):
nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby spaw zrobiony tig-iem pękł.

Z tym też różnie bywa. Fakt że tig sprawia że połączenie jest niemal jednorodne, ale w przypadku aluminium... dużo zależy od obciążeń. W zeszły roku doświadczony spawacz spawał mi korpus rozdrabniacza gałęzi i spaw wytrzymał dwa dni.

PostNapisane: 10 paź 2012, o 18:12 

dziadek19 napisał(a):
Ale jeżeli chodzi o wytrzymałość spawu to nie ma nawet co porównywać mig-a, do tig-a. Według mnie nie opłacają się takie kombinacje lepiej jak coś robić to raz a dobrze a nie robić jak głupi 10 razy jednej rzeczy. To jest przynajmniej moje zdanie. Ja jak coś potrzebuję zespawać z alu lub duralu to wożę do kolegi na zakład ślusarski i nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby spaw zrobiony tig-iem pęknął.

Kiedyś nie mieli ani tigów ani migów spaw ze zwykłej spawarki był najsłabszy i jakoś potrafili solidnie spawać ,to już kwestia umiejętności. Mi jeszcze się nie zdażyło rozerwać spawu przelicznik 1" spawu ma wytrzymać 500kg mi się sprawdza.

Idiotyczne jest twoje stwierdzenie że spawając migiem czy inną spawarką jest głupie bo trzeba coś robić 10 razy , potwierdza to śmieszne przysłowie że jak gówno nie umie pływać to mówi że jest woda za rzadka.

Nie rozumiesz tego że w różnych warunkach się sprawdzają różne metody i tak jak w niektórych sytuacjach były są i będą niezastąpione duże i ciężkie transformatorówki , w niektórych migmag i w jeszcze innych tig. Przykładem jest że wszystkie naczepy ciężarowe są spawane metodą migmag.
Tig jest najbardziej zaawansowany technologicznie i idealnie nadaje się do precyzyjnych spawów gdzie liczy się zarówno i wytrzymałość i estetyka spawu wykluczając obróbkę końcową.
W naszych warunkach warsztatowych wedle mojego zdania i doświadczenia najlepszy będzie migomat, nie wyobrażam sobie do spawania kawałka materiału leżąc pod samochodem czy ciągniczkiem w ciasnym miejscu tigiem.

PostNapisane: 11 paź 2012, o 20:57 

Jeszcze osłony i kółko na silnik i przecinarka gotowa.
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: 11 paź 2012, o 21:01 

No kolego super :D Ten wałek co przykręca się tarcze to kupowałeś czy ktoś ci robił go :?:

PostNapisane: 11 paź 2012, o 21:26 

Kupiłem na pchlim targu za 15zł, kątowniki i blachę na złomie za 40zł silnik dostałem w prezencie od teścia , całość wyjdzie mnie max 100zł :lol: :D

PostNapisane: 11 paź 2012, o 21:47 

Silnik chyba nowy dał ci teściu bo ładny taki ;) ile silnik ma kw ?

PostNapisane: 11 paź 2012, o 21:52 

No jeszcze nie był używany ale zalegał na półce ponad 3 lata miał być do krajzegi ale tamten stary się świetnie sprawuje.

Silnik ma 3kw 950 obr. no i niestety szajba na nim będzie dość spora około 20cm.

PostNapisane: 14 paź 2012, o 13:50 

Ja nie posiadam zbytniego sprzętu ale pokażę
Stara spawarka z przewodem w bębnie
Obrazek

mała szlifierka i wiertarka
Obrazek

duża szlifierka TIP
Obrazek

komplet kluczy Yato

Obrazek

do tego limadła kowadło młotki i na pewno coś się jeszcze znajdzie najważniejsze że posiadam zaprzyjaźnionego tokarza. A ważną zaleta jest kanał samochodowy na którym mój poprzedni sam dużo czasu spędził.

PostNapisane: 14 paź 2012, o 15:52 

Odnosząc się do wypowiedzi toma085 chciałbym stwierdzić, że mówiłem o spawaniu alu i duralu a nie wszystkich konstrukcji. Wiadomo tig nie jest do wszystkiego najlepszy ale do spawania alu lub duralu w miarę domowych warunkach nie użyłbym czego innego. Spawać aluminium można również laserowo, plazmowo(te 2 metody praktycznie poza zasięgiem przeciętnego człowieka) oraz specjalnymi mig-ami ale ich ceny wahają się w granicach 25-40 tyś. zł, więc jest bezsensem kupowanie ich do przydomowego warsztatu.

Ja osobiście większość konstrukcji stalowych spawam transformatorem lub inwerterem(jest bardziej poręczny od transformatora), natomiast mig-a (pożyczanego) używam sporadycznie do większej ilości spawania.

A co do wytrzymałości i estetyki spawów to wiadomo, że najwięcej zależy od spawacza, a tylko część od sprzętu. Kiedyś wszystko(stal) spawali transformatorami własnej roboty i nikt nie narzekał, że to nie taki sprzęt jaki by chciał tylko się cieszył tym co ma.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]