Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 21 wrz 2017, o 19:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skrętna tylna oś
PostNapisane: 20 maja 2011, o 12:01 

Witam.

Czy ktoś kombinował kiedyś nad skrętną tylną osią? Albo skrętną naraz tylną oraz przednią? (zmniejszenie promienia skrętu). Na przykład napęd na tył.
Ten łunochod ( ;) ) ma służyć głównie jako kosiarka bijakowa (kosisko przed przednią osią), pług wirnikowy na zimę oraz jako lekki transport na działce (przyczepkę z ziemią przewieźć etc), a wątpliwość jest taka, jak taki zestaw będzie się zachowywał z przyczepką. Chodziło mi głównie o zwrotność do kosiarki (dużo drzew, i różnego rodzaju dziwactw podwórkowych).

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Skrętna tylna oś
PostNapisane: 20 maja 2011, o 12:30 

A nie lepiej wykonać ciągnik tak aby skręcał jak fadroma ,czyli łamany w połowie .

PostNapisane: 20 maja 2011, o 13:14 

Widziałem coś takiego. Ładowarka teleskopowa multistopic. Wszystko oparte na siłownikach- lepiej zrobić łamańca. Problem w tym że pan chce zrobić coś na wzór stiga park ale z napędem 4x4 i tanio :) . Wstępny mój pomysł na tą chwilę, to dwa mosty poloneza skrócone i odpowiednio przestawiony przedni. Napęd z silnika maluch ze sprzęgłem połączone przekładnią od cyklopa zmieniająca obroty i prędkości ze skrzynia nissana patrola z wyjściem na PTO, lub jakąś inna z PTO . Skrzynię połączyć półosiami z przegubami z mostami i może coś z tego będzie. Druga wersja kupić tanio tz4k14 i przerobić.

PostNapisane: 20 maja 2011, o 22:44 

Te dwa pojęcia: "tanio" i "tz4k14" razem raczej nie występują :P
Odnośnie mojego pomysłu, to chodzi mi o napęd tylko na tył. Oczywiście, mógłbym też i na przód w ten sposób:
1) Silnik maluch, skrzynia maluch przerobiona ew. skrzynia żuk
2) skrzynia od przednionapędowca ustawiona wzdłużnie, półosie przedłużone, dyfer zaspawany
3) dyfry np od opla omegi i zwrotnice od przednionapedowca
Aczkolwiek bardziej myślałem o napędzie tylko na tył, ze względu na zmniejszenie kosztu budowy i braku potrzeby napędu 4x4 wtedy:
silnik maluch, skrzynia maluch, skrzynia żuk, dyfer od omegi zwrotnice przednionapędowca.
Odbiór mocy na WOM (bo będą 2, przód i tył) pomiędzy 1 a 2 skrzynią.

Zastanawiam się jak taka bestia z napędem na tył i ze skrętną tylną osią będzie sobie radziła.

ps. Bardzo ciekawa rzecz ten stiga park. To też jest jakieś rozwiązanie, tylko kwestia przeniesienia napędu z tyłu na przód (do wom) oraz ogarnięcie układu kierowniczego (raczej nie chciałbym mieć hydrauliki w ukł. kierowniczym, ze względu na koszt)

PostNapisane: 21 maja 2011, o 16:29 

Kazdy pomysl jest dobry.W Twoim pomyśle bedzie więcej zabawy z zawieszeniem. Nie wiem czy nie bedzie z dwoma skrzyniami za długi . Co do tz4k14 ja kuplem bez silnika za 2600 i teraz mam ladowarke 4x4 z walkiem na przód( bede dorabial kosiarkę) Niedlugo zrobie zdjęcia.

PostNapisane: 25 maja 2011, o 22:39 

Zastanawiam się nad zastosowaniem 2 skrzyń biegów, ale może w troche inny sposób, może użyć skrzyni maluchowej i skrzyni biegów od przednio napędowego, zamiast półosi malucha dać zębatkę i połączyć łańcuchem z wałkiem sprzęgłowym skrzyni przednio napędowego. Ten zestaw byłby na tyle krótki, że zmieścił by się tak, jak w tej oryginalnej kosiarce (tylko, że silnik malucha ze skrzynią byłby nad skrzynią przednionapędowego, było by to "wysokie" ale długość nieduża)
Zawieszenie to byłby odpowiednio dostosowane zwrotnice od przednionapędowego przykręcone na stałe do ramy, luźne półosie umożliwiłyby swobodne telepanie się całego zestawu napędowego od silnika maluchowego. To ma tylko jedyną wadę, a mianowicie taką, że gdyby się za maniło dołożyć przedni napęd, to byłby problem.

PostNapisane: 26 maja 2011, o 08:00 

Zastanawiam się czy nie będziesz miał za mały skręt niż w przypadku przegubowca mogą ciebie ograniczać przeguby, nie będziesz miał 4x4 na zimę . W przypadku skrzyni przednionapędowca ułożonej wzdłuż przeguby działałyby razem w jedną i druga stronę czyli skręt razy 2. Druga podpowiedz, jeżeli wystarczy tobie stiga park to może kup na allegro czy gdzieś, ze skończonym silnikiem, dołącz silnik malucha z przekładnia kątową np od rozsiewacza nawozów ( nowa 205 zł) i masz po sprawie. Ja zrobiłbym tak jak ja mówiłem Silnik malczana ze sprzęgłem, przystawka pompy od cyklopa zmniejszająca 3 krotnie obroty i kierunek. Na szybkim kole połączenie ze sprzęgłem malucha, na dolnym ze skrzynią przednionapędowca, dodatkowe koło zębate na dolnym wałku do WOM, jeżeli nie masz skrzyni z PTO i dwa mosty od poldka. Wom można by zrobić z wału od poldka, ale podwójny przegub krzyżakowy. Dwa skrócone mosty od poldka. Jak zrobić połączenie przegubowe jest na forum. UFF sorki ze się tak rozpisałem.

PostNapisane: 3 mar 2012, o 18:11 

Zastanawia mnie jakie prędkości osiągacie przy zastosowaniu tyłu skrzyń i przekładni głównych. Ja w swojej ładowareczce mam silnik malucha z oryginalną skrzynią, ustawione poprzecznie, tak że półoś od malucha napędza most od poloneza z kołami 13 balonowe z bieżnikiem jodełka i prędkości są w sam raz. Zwalniają obroty w tym układzie 2 przekładnie główne. Czyli jeżeli maluch katalogowo na 1 osiąga 30 km/h to po zredukowaniu jej przez most poloneza mam ok 9 km/h bo są wyższe opony niż ortginalnie. Czyli max prędkość na 4 biegu to ok 30 km/h.

PostNapisane: 3 mar 2012, o 21:18 

max 1 napisał(a):
Zastanawia mnie jakie prędkości osiągacie przy zastosowaniy tyłu skrzyń i przekładni głównych. Ja w swojej ładowareczce mam silnik malucha z orginalną skrzynią.ustawione poprzecznie ,że półoś od malucha napędza most od poloneza z kołami 13 balonowe z bieżnikiem jodełka i predkości są w sam raz. Zwalniają obroty w tym układzie 2 przekładnie główne.Czyli jeżeli maluch katalogowo na 1 osiąga 30 km/h to po zredukowaniu jej przeż most poloneza mam ok 9 km/h bo są wyższe opony niż orginalnie. Czyli max prędkość na 4 biegu to ok 30 km/h.
Temat trochę historyczny i albo pomysł upadł albo już zrealizowany, ale masz kolego rację. Takie zestawienie przekładni bardzo spowolni. Kolega Wojo proponował tylko jedną skrzynię i przekładnię od cyklopa, ale ona wydaje się być zbyteczna. Ja w Fukuro mam dwie skrzynie i dwie przekładnie główne i według obliczeń powinno być cacy :D

PostNapisane: 3 mar 2012, o 21:40 

Wiem ,że historyczny ale tak czytam dzisiaj i te starsze bo szukam wiedzy do zastosowania w swojej ładowareczce i podejrzewam, że osób takich jak ja jest więcej. I nie chciał bym żeby ktoś się zdziwił prędkościami jak założy 2 skrzynie i 2 przekładnie główne i będzie jechał 3 km/h na najwyższym biegu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]