Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 25 wrz 2017, o 15:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rama
PostNapisane: 26 sty 2012, o 22:48 

Widzisz leors nawet taka wskazówka dla początkującego jest ważna.Z tym, że ja myślę o rozpoczęciu od mostu i później dokładać resztę.To nie ma znaczenia.Fajnie, że piszesz żeby nie zakładać od razu długości ramy tylko modyfikować w zależności od potrzeb.Ja myślę o dospawaniu płaskowników do miejsca w moście gdzie mocowane były odboje i przykręcenie lub przyspawanie do tego ceowników z których ma być rama i później dalsze elementy napędu.Pewnie jak większość rzeczy wszystko wyjdzie w trakcie prac.Tak przy okazji most jest dość ciężki.Nie myślałem, że aż tak.To dobrze, ale jak pomyślę jak niektórzy robią traktorki z mostami od ciężarówek to bez podnośnika chyba nie da rady nic zrobić.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: 26 sty 2012, o 23:24 

Czy od przodu, czy od tyłu na jedno wychodzi ;) Podobno od tyłu bliżej ;) Wracając do tematu to raczej nie spawaj ramy do mostu. Różnie się może zdarzyć a potem kupa roboty. Im większy ciężar tym lepiej. Trochę to paradoksalne ale fakt że tego typu konstrukcje powstają w większości bez obliczeń wytrzymałościowych i dlatego są nieraz ciężkie i silniejsze niż potrzeba. To jest duży plus. Moja rama jest to profil 60x40x4 i jest według obliczeń odpowiednio wytrzymały. ale nie da się ukryć że niezbyt ciężki. W razie potrzeby będzie trzeba dociążać :D

PostNapisane: 27 sty 2012, o 16:32 

Witam
Myślę że trzeba zacząć od określenie zgrubnych docelowych wymiarów w zależności od przeznaczenia traktora, Np jak ktoś chce traktor do uprawy ziemniaków da inne wymiary niż np. ogrodnicy czy amatorzy uprawy winorośli. Następnie trzeba dopasować przód traktorka do szerokości zawieszenia silnika jakim dysponujmy , następnie długość dopasować do wszystkich elementów składowych traktorka (oś przednia , długość silnika ,ile skrzyń, konstrukcja przeniesienia napędu napędu, tylny most) gdy to zsumujesz wyjdzie ci długość.
Następnie druga sprawa wysokość. Musisz założyć jakie koła naprzód, jakie na tył, wymiary łącznie z oponami i z tego wyjdzie jakie zawieszenia osi przedniej , gdyż wskazane było by aby rama była względnie w poziomie. Trzecia sprawa przeniesienie napędu z silnika do tylnego mostu. Najlepiej gdyby to wszystko było w jednej osi. Ale wiadomo nie zawsze jest to możliwe. I teraz trzeba mocno kombinować( lub jak ktoś umie obliczyć ) gdyż przy mianie osi przeniesienia napędu trzeba zastosować albo dwa kardany albo dwa przeguby homo kinetyczne , lub zrobić to jak radzą doświadczeni koledzy na forum. To na początek który ja właśnie przebyłem . Dalej jeszcze nie wiem i będę się tego uczył i chętnie podzielę się uwagami.
Pozdrawiam. :D

PostNapisane: 27 sty 2012, o 17:44 

Kolega Leors dobrze radzi, nie spawaj ramy do mostu. Inne elementy można ale tak, by w razie potrzeby dało się most wyjąć (np. wymiana wałka atakującego itd.). Nie wyobrażam sobie ewentualnej naprawy mostu (wymiana części) kiedy jest przyspawany do ramy, trzeba by go wtedy odcinać.

PostNapisane: 27 sty 2012, o 17:54 

Co do długości ramy to tylko taka wskazówka, by to jakoś estetycznie w całości wyglądało. Tak jak Leors starajmy się, by to co robimy nie tylko służyło ale też wyglądało. Nie musimy zawsze podziwiać Niemców czy Amerykanów, sami potrafimy zrobić rzeczy o wiele ładniejsze wystarczy trochę staranności i estetyki, i ....mobilizacji ze strony kolegów z forum. Powodzenia w pracy nad samem.

PostNapisane: 7 lut 2012, o 07:34 

Kurcze dzięki chłopaki za wskazówki.Przydadzą się na pewno :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]