Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 21 sie 2014, o 14:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: NARZĘDZIA I MASZYNY DO NASZYCH SAMÓW
PostNapisane: 25 mar 2012, o 12:31 

Na drugim zdjęciu widać jak rama pługa. Tzn pług oparty na kółku stoi i podobnie idzie w ziemie prawa strona się pochyla w dół a plug idzie tak jakoś bokiem wydaje mi się ze przez to ze wieżyczka jest zbyt w prawo. Jak myślicie? I że wieżyczka dociska do ziemi stronę nie podpartą... I wtedy to nie jest orka tylko jakieś takie haratanie skrobanie ziemi ;/
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: 25 mar 2012, o 13:01 

Regulacja na łańcuchach to tylko częściowa regulacja. Może przy bronach lub kultywatorze to by wystarczyło ale nie przy jednoskibowym pługu. Tu nie masz możliwości skutecznego poziomowania podczas orki. Zawsze może Ci wyjść do góry, albo jedna, albo druga strona. Sama wieżyczka pewnie też może trochę przeważać. Jeśli będzie łatwiej to możesz koło odsunąć od pługa, tak gdzieś pod wieżyczkę. Może to trochę pomoże? Zobacz też czy nie wspiera się pług na płozie. Może trzeba go dać bardziej w pracę tzn. niżej czub lemiesza?

PostNapisane: 25 mar 2012, o 20:08 

Wieżyczka raczej nic tu nie przeszkadza , w oryginalnych pługach jest możliwość przesunięcia wieżyczki i niema to wpływu na jakość orki
Przy ustawianiu musisz ustawić tak aby dno bruzdy było w poziomie i jednocześnie czub lemiesza bardziej w ziemię jak już kolega napisał
Widać ziemię na pługu jeśli to zalegająca ziemia to wyczyść to dokładnie przed pracą (naprawdę ważne)
A kółko to na sto procent najlepiej jak będzie jechało w bruździe za pługiem , ale to temat na większą przeróbkę

PostNapisane: 25 mar 2012, o 20:20 

MARCIO napisał(a):
A kółko to na sto procent najlepiej jak będzie jechało w bruździe za pługiem , ale to temat na większą przeróbkę

Na sto procent kółko w bruździe byłoby nieporozumieniem, chyba że jako drugie, przed pługiem. Na takim kółku, jak proponujesz, nie byłoby możliwości regulacji głębokości, czyli efektu kopiowania.

PostNapisane: 26 mar 2012, o 09:11 

Nie pisałbym gdybym tego nie zastosował , miałem kółko z boku i później przeniosłem za pług w bruzdę i jestem bardzo zadowolony
Regulacja jest tak samo , plus jest taki że pług nie wyskakuje na każdej nierówności na którą natrafi kółko i mając właśnie kółko z tyłu mamy zawsze taką samą głębokość orania
Nikomu nie karzę robić tak jak mam ja , ale jestem pewien że pomysł jest godny uwagi

Miałem jeszcze kiedyś pług z własnoręcznie dobudowanym wałkiem strunowym ,również polecam orka wyglądała idealnie, tylko że taki wałek ażeby dobrze działał musi się szybko kręcić a nie zawsze tak się da

PostNapisane: 26 mar 2012, o 09:22 

Jeśli tak, to wytłumacz mi w jaki sposób dokonujesz regulacji? Pomijając fakt że kółko za pługiem w bruździe utrudnia zagłębianie.

PostNapisane: 26 mar 2012, o 09:33 

Regulacja jest tak samo jak z boku , jest korba ,gwint trapezowy i dźwignia ot i to wszystko
Co do zagłębiania to fakt zanim pług zagłębi się na odpowiednią głębokość przejechać trzeba większą odległość niż z kółkiem z boku

Tytuł: Pługi, Orka wszystko na ten temat
PostNapisane: 26 mar 2012, o 09:57 

Kontynuacja zaczętej dyskusji w innym temacie...

Tytuł: Re: Pługi, Orka wszystko na ten temat
PostNapisane: 26 mar 2012, o 10:12 

Obrazek

A co powiecie o tym schemacie? tutaj wieżyczka jest pomiędzy skibą a kólkiem.

PostNapisane: 26 mar 2012, o 10:38 

MARCIO napisał(a):
Regulacja jest tak samo jak z boku , jest korba ,gwint trapezowy i dźwignia ot i to wszystko

Techniczne rozwiązanie samej regulacji nie jest problemem tylko sama idea umiejscowienie koła w bruździe. Wytłumacz mi proszę jak to ma wyglądać? Jeśli koło będzie wyżej od lemiesza, tak jak jest w tradycyjnie, to będzie zawsze w powietrzu nad bruzdą, a pług będzie się zagłębiał coraz niżej. Jeśli będzie niżej od lemiesza, to nigdy się nie zagłębi. Gdyby był na tej samej wysokości to cała regulacja jest niepotrzebna, a w zasadzie to nadal brak regulacji. Przeanalizuj to logicznie a dojdziesz do podobnych wniosków. Widziałem i ja kółka w bruździe, nawet poziome, które spełniały rolę płozy, ale koło główne, podporowe było z boku.
baro napisał(a):
A co powiecie o tym schemacie? tutaj wieżyczka jest pomiędzy skibą a kólkiem.

Teoretycznie może wieżyczka przeważać, ponieważ cała konstrukcja jest lekka. Możesz spróbować orać bez kółka, tylko na wieszakach, wtedy zobaczysz jak zachowuje się pług. Oczywiście tylko jako doświadczenie. Ja jednak dalej będę twierdził, że na łańcuchach dobrze nie będzie, ponieważ nie ustrzeżesz się niekontrolowanego wygłębiania pługa. Co jak co, ale trochę się w tym orientuję.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]