Forum miłośników ciągników własnej produkcji

SAMy, łunochody, ESioki i inne konstrukcje własne

Wyszukiwanie zaawansowane
Teraz jest 24 lis 2017, o 18:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: odwrócenie napędu
PostNapisane: 24 mar 2013, o 19:18 

Witam. Chciałbym się Was poradzić/doradzić czy możliwe jest skonstruowanie jakimś sposobem (a jeśli tak to jak?:D) urządzenia które odwracało by obroty zębatki. Coś na wzór skrzyni biegów. Chciałbym zamontować to w LECIUTKIM TRÓJKOŁOWCU na podzespołach wsk125. Napęd w moim wynalazku przekazywany jest tradycyjnie łańcuchem z silnika na większa zębatkę z tyłu, zębatka ta jest osadzona na wałku-po jego przeciwnej stronie jest mniejsza zębatka z której idzie już gruby łańcuch na tylną oś. I chodzi mi o to żeby skonstruować taką mała skrzynkę przekładniową która za pomocą wajchy odwracałaby obroty zębatki dając bieg wsteczny, nie potrzebuje innych biegów chodzi mi tylko przód -tył. Żeby to było jak najmniejsze i najlżejsze - z uwagi na konstrukcje całej maszyny.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: odwrócenie napędu
PostNapisane: 24 mar 2013, o 22:01 

Musiałbyś zrobić małą przekładnie tzn 2 wałki i 2 koła zębate, całość w jakąś obudowę na łożyskach i już ci odwraca obroty. Ale to już kosztuje trochę pracy, a jak to mały trójkołowiec to może warto pomyśleć o elektrycznym wstecznym? Z jakiegoś mocnego silnika np od wycieraczek? lub rozrusznika ? O ile tam masz akumulator i alternator z instalacją.

PostNapisane: 25 mar 2013, o 16:37 

Mógłbyś wykorzystać np. przekładnię z przystawki odbioru mocy od stara. Dostepne są również przekładnie redukcyjne odwracające obroty. Jeżeli nie masz własnych maszyn, to koszt samodzielnej konstrukcji będzie z pewnością wyższy od kosztów zakupu.

PostNapisane: 26 mar 2013, o 18:45 

Dariusz czy chodzi ci np o takie coś?: http://moto.allegro.pl/przystawka-odbio ... 24549.html te 2 wajhy po prawej stronie są do zmiany kierunku obrotów?

PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:26 

Tak. Przystawka ma dwa położenia. W jednym nie odwraca obrotów i przełożenie wynosi 1:1,5, w drugim odwraca obroty z przełożeniem 7:8. Czyli w zależności z której strony przyłożymy napęd można zwiększyć lub zmniejszyć obroty. Są tam zęby proste, więc kierunek obrotów nie powinien mieć znaczenia. Musiałbyś tylko dorobić dekielek zamykający obudowę. Jeżeli znajdę trochę czasu, to zrobię zdjęcie innej przekładni (muszę ją najpierw "odkopać" - leży pod innymi częściami w garażu). Ale w niej nie ma możliwości zmiany kierunku obrotów jak w przystawce. Jeżeli będą Ci potrzebne wymiary to napisz. Przystawkę też posiadam w swoich zapasach.

PostNapisane: 27 mar 2013, o 14:23 

Zdjęcie trochę niedokładne, ale takie na dzień dzisiejszy posiadam - w zaznaczonym miejscu chciałbym zastosować taką przekładnie.Tylko problem z tym przełożeniem najlepiej byłoby 1:1 , a tak to trzeba by jeszcze pokombinować z zębatkami,żeby prędkość/siła była taka jak do tej pory..

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Dariusz jeśli byś miał możliwość to zwymiaruj mi proszę ta przystawkę od stara, zrobiłem u siebie pomiary i okazało się że między zębatkami jest bardzo wąsko- bo tylko ok 7-8cm wiec pasowałoby żeby ta przystawka na szerokość była mniej więcej taka sama.

Ostatnio edytowano 30 mar 2013, o 17:33 przez voytek, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 28 mar 2013, o 17:39 

Witam
Jaki moment obrotowy może przenieść ta przystawka. http://moto.allegro.pl/przystawka-odbio ... 24549.html Chodzi mi po głowie pomysł wykorzystania jej samie jajko rewers. Myślę dać jakiś reduktor plus ta przystawka między skrzynią a mostem.Silnik ford mondeo 1.8 D ze skrzynią z zaspawanym dyfrem,przystawka,most żukowski, koła 16 jodełka.Jak myślicie koledzy,wytrzyma ta przystawka?Zamysł jest taki ,żeby traktorek nie przekroczył 25 km/h,przy zastosowaniu tej przystawki miałbym możliwość szybszego wstecznego.Co o tym sądzicie?

PostNapisane: 11 maja 2013, o 13:21 

Wiesz Twój pojazd jest tak duży że chyba nie powinieneś mieć większego problemu z zamontowaniem skrzyni biegów która dołożyłaby jeszcze przełożeń tej maszynie a co za tym idzie moc była by zwiększona, co przy takiej jednostce napędowej byłoby wskazane, chociaż widziałem że już ktoś podpowiedział jak to rozwiązać podsuwając nawet zdjęcie takiej małej przekładni. Pozdrawiam....

PostNapisane: 30 lip 2013, o 14:05 

A ja mam pytanie nieco odbiegające od tematu ale też dot. "odwracania". A mianowicie:

Czy jeżeli zastosuję skrzynię biegów z auta (przednionapędówki), w którym silnik normalnie kręci się w prawo do silnika, który normalnie kręci się w lewo to będzie oznaczało, że będę miał 4/5 biegów do tyłu a 1 do przodu?

Czy może taka skrzynia wogóle nie ruszy ze względu na ułożenie zębów na wałku atakującym i kole talerzowym dyfra?

Co myślicie ?

PostNapisane: 30 lip 2013, o 14:18 

Ruszy, będziesz miał 1 do przodu i 5 do tyłu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]